Zalety oświetlenia LED nad technologią OLED

Nie jest łatwo sobie wyobrazić by technologia oświetlenia LED, ze swoimi wszystkimi zaletami i możliwościami, mogła w najbliższej przyszłości zostać zastąpiona inną, nowocześniejszą technologią. Wszak oświetlenie LED’owe jest ekologiczne, energooszczędne, wykazuje dużą żywotność i elastyczność w przystosowaniu do różnych projektów. Mimo to na horyzoncie mamy już godnego następcę.

Ostatnio daje się zauważyć, że media są pod wrażeniem nowej, wschodzącej technologii, która według obietnic ma zużywać jeszcze mniej energii, wytwarzać większą jasność i zapewniać jeszcze jaśniejsze wyświetlacze. Nazwa tej technologii to Organiczne diody elektroluminescencyjne, OLED (ang. Organic Light-Emitting Diode), a więc diody elektroluminescencyjne (LED) wytwarzane ze związków organicznych. Diody w technologii OLED składają się z cienkich warstw cząsteczek organicznych zdolnych do wytwarzania światła, gdy dostarczana jest energia elektryczna.

Pojawienie się technologii OLED spowodowało wiele pytań, w tym tych dotyczących przyszłości tradycyjnych LED’ów. Pomimo pewnych początkowych obaw o przyszłość oświetlenia LED, jest mało prawdopodobne aby technologia OLED stała się dla niego prawdziwym konkurentem. Jest ku temu kilka powodów.

1. Technologia LED jest bardziej przystępna.

Oświetlenie LED już jest bardzo przystępne i w najbliższej przyszłości tylko zwiększy swój udział w rynku. Szacuje się, że do 2020 roku udział LED’ów w oświetleniu domów, budynków komercyjnych oraz miast wzrośnie aż pięciokrotnie.

Podczas gdy ceny oświetlenia LED systematycznie maleją (zmalały o 30% w ciągu ostatnich dwóch lat) i są coraz bardziej atrakcyjne dla konsumentów, technologia OLED pozostanie znacznie droższa. Przyczyna wysokiego kosztu tych organicznych diod wynikają z kompleksowych i drogich struktur technicznych, chociażby w warstwie enkapsulacji.

Mimo iż rynek wciąż się rozwija, jest mało prawdopodobne aby oświetlenie OLED w jakichkolwiek sposób zagroziło oświetleniu LED, przynajmniej w ciągu najbliższej dekady. Przy czym, nie wykluczamy, że w niedalekiej przyszłości oświetlenie OLED stanie się ekonomicznie korzystne w porównaniu z tradycyjnymi LED’ami. Jednak nie powinno stać się to zbyt prędko.

2. Technologia OLED wciąż raczkuje.

Tak naprawdę technologia OLED wciąż raczkuje, w wielu elementach wciąż ustępuje oświetleniu LED. W tą technologię musi zostać zainwestowane sporo czasu i pieniędzy zanim naprawdę prześcignie LED’y.

Dla porównania: aktualnie średnia żywotność diody LED wynosi około 50 tysięcy godzin. Nowoczesne, wysokiej jakości diody LED są w stanie dociągnąć do 100 tysięcy godzin. Tymczasem jak wygląda żywotność diody OLED? Dla nich dobry wynik stanowi osiągnięcie żywotności rzędu 15 tysięcy godzin. To nie zaimponuje osobie szukającej sposobu na ekonomiczne oświetlenie domu.

Diody LED są tak popularne dzięki dużym inwestycjom w rozwój technologii. Zmniejszają nakłady energii i na dobrą sprawę są jednorazową inwestycją. Tego samego nie można powiedzieć o diodach OLED. Minie jeszcze sporo czasu zanim technologia organicznych diod elektroluminescencyjnych stanie się przystępna cenowo dla gospodarstw domowych.

3. Diody OLED są innowacyjnym projektem, nie są rewolucją technologiczną.

Na dobrą sprawę diody OLED są rozwinięciem projektu technologii LED, także nie stanowią żadnej rewolucji technologicznej. A skoro i w tym punkcie nie mogą konkurować z technologią LED to gdzie znajdziemy dla nich miejsce?

Wydaje się, że najwłaściwszym miejscem dla tej technologii są gadżety elektroniczne, np. elastyczne wyświetlacze OLED. Pierwszy z nich został zaprezentowany już w 2007 roku przez firmę Sony. W tym samym roku firma zaprezentowała telewizor wykonany w technologii OLED. Jednak i tu napotykamy pewne problemy. Rozwój technologii jest ograniczony patentami posiadanymi przez Eastman Kodak, żądającego nabycia licencji przez firmy zainteresowane wykorzystaniem technologii.

Dodaj komentarz