Wybór oświetlenia ulicznego: krok po kroku

Należysz do wspólnoty mieszkaniowej, która chciała by oświetlić swoją okolicę? A może jesteś osobą fizyczną pragnącą oświetlić drogę dojazdową do swojego domu? Czy zastanawiałeś się kiedyś nad wyborem oświetlenia ulicznego? Oto kilka prostych kroków, dzięki którym zaprojektujesz oświetlenie uliczne w twojej okolicy.

Krok 1: Znajdź miejsce potrzebujące oświetlenia.

Pierwszą rzeczą którą musisz zrobić przed wyborem typu oświetlenia jest rekonesans okolicy w której mają być zamontowane lampy. Sprawdź jak długa jest ulica lub jak duży jest obszar który masz zamiar rozświetlić. Czy znajduje się tam już jakieś oświetlenie? Być może są to stare i prądożerne lampy sodowe? Co jest powodem dla którego potrzebujesz tam nowoczesnego oświetlenia? Oszczędności, bezpieczeństwo?

Krok 2: Dowiedz się czy dostępna jest sieć elektroenergetyczna.

Czy sieć elektroenergetyczna dostępna jest w okolicy czy może będziesz musiał dzwonić do zakładu energetycznego z prośbą o montaż linii? Jeżeli będzie trzeba doprowadzić linie do obszaru w którym ma stanąć oświetlenie jak wiele to będzie kosztować i jak długo potrwa? W zależności od tego jak wiele lamp będzie potrzebowało podłączenia może być to bardzo kosztowne.

Krok 3: Określ wymagania oświetleniowe.

Jak bardzo jest potrzebne oświetlenie na ulicy? Czy światła muszą się zapalać zgodnie z zaciemnieniem nieba? A może światła słoneczne trzeba uruchamiać od zmierzchu do świtu, lub tylko o określonych godzinach nocnych? Czy oświetlenie może zostać przyciemnione w środku nocy i nadal będzie dostarczać wystarczająco dużo światła? Musisz odpowiedzieć na te pytania zanim przejdziesz do realizacji projektu oświetlenia ulicznego.

Krok 4: Znajdź wszystkie alternatywy.

Współcześnie na ulicach widuje się głównie oświetlenie sodowe, które świeci słabo pożerając przy tym całkiem sporo energii elektrycznej. Alternatywami dla tego oświetlenia są: lampy LED, lampy indukcyjne oraz lampy solarne. Lampy LED oraz lampy indukcyjne możesz zamontować wszędzie tam gdzie jest podłączenie pod sieć elektroenergetyczną. Oba rozwiązania zużywają bardzo małe energii a ich żywotność waha się od 50 000 – 100 000 godzin. Jeżeli brakuje przyłącza do linii oraz gdy zależy ci na darmowej energii możesz zamontować lampy solarne, wykorzystujące diody LED.

Krok 5: Kontakt z wykonawcą.

Ostatnim krokiem jest skontaktowanie się z kilkoma potencjalnymi wykonawcami z prośbą o przedstawienie wyceny inwestycji w oświetlenie uliczne. Miej na uwadze, że nie zawsze najniższa oferta jest równoznaczna najlepszej. Musisz jeszcze przeprowadzić dodatkowe badania i sprawdzić jak poszczególne firmy wywiązują się z projektów, jak inwestycje przez nie prowadzone wyglądają pod kątem jakości.

Dodaj komentarz