Wybieramy najlepsze oświetlenie do krytego ogródka

Pasjonaci ogrodnictwa krytego dobrze wiedzą, że jednym z najważniejszych czynników wpływających na domowy ogródek jest oświetlenie. Ponieważ rośliny uprawiane pod przykryciem mają bardzo ograniczony dostęp do światła słonecznego, należy znaleźć inne sposoby, aby dostarczyć roślinom taką ilość światła, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju. Właśnie dlatego wybór odpowiedniego sztucznego oświetlenia jest jedną z najważniejszych decyzji przy zakładaniu krytego ogródka. Prawidłowo dobrane oświetlenie zapewni dobry wzrost i rozwój roślin.

Aby pomóc wam w decyzji odnośnie wyboru oświetlenia do krytego ogródka, przygotowaliśmy kilka informacji dotyczących znaczenia sztucznego oświetlenia w uprawie roślin.

a)       Należy pamiętać, że do prawidłowego rozwoju rośliny potrzebują jasnego światła. Bez odpowiedniego światła sadzonki mogą się stać bardzo wątłe – długie i chude. Można uniknąć tego problemu np. stosując lampy fluorescencyjne.

b)       Dużą zaletą uprawy roślin w warunkach sztucznego oświetlenia jest możliwość kontrolowania intensywności oświetlenia. W szczególności jesteś w stanie kontrolować moc świetlówki oraz odległość w jakiej znajduje się od roślin. Jeżeli nasiona dopiero zaczynają kiełkować możesz wykorzystać świetlówki LED, które nie produkują dużej ilości ciepła. W ten sposób możesz umieścić oświetlenie nawet 10 centymetrów powyżej liści.

c)       Jeżeli to możliwe powinieneś zrezygnować z tradycyjnych żarówek, które emitują zbyt dużo światła a ponadto zużywają bardzo dużo energii. Żarówki emitują dużo ciepła, które może powodować uszkodzenie roślin, jeżeli żarówka zawiśnie zbyt blisko rośliny.

d)       Jeżeli stosujesz oświetlenie LED lub lampy fluorescencyjne pamiętaj o tym, by każdego tygodnia regulować wysokość na jakiej wisi oświetlenie – w ten sposób powinieneś utrzymywać stałą odległość około 10 cm od rośliny. Osobiście zalecamy wykorzystanie lekkich i regulowanych stojaków. W ten sposób oświetlenie może być zawieszone na stałej wysokości, zaś obniżeniu będzie ulegała wysokość półek z roślinami.

e)       Nie zapominaj o tym, że roślinom należy dawać odpoczynek od światła. Większość warzyw uprawianych pod przykryciem wymaga około 14-18 godzin ekspozycji na światło na dobę. W przypadku sadzonek powinieneś wyłączać sztuczne oświetlenie na przynajmniej 8 godzin każdego dnia.

f)        Możesz rozważyć montaż świetlówek pełnospektralnych dla sadzonek, gdyż jest to jedna z lepszych opcji oświetleniowych dla krytych ogródków.

Mamy nadzieję, że powyższe porady pomogą ci podjąć właściwą decyzje dotyczącą wyboru oświetlenia do krytego ogródka.

Dodaj komentarz