Wskazówki dla planujących montaż oświetlenia LED wewnątrz domu

Możesz użyć oświetlenia LED’owego do dekoracji salonu, kuchni, jadalni, sypialni, łazienki i wielu innych pomieszczeń w twoim domu. Nie mniej, musisz pamiętać o tym, że różne pokoje i pomieszczenia w twoim domu mają różne wymagania oświetleniowe, uzależnione od naszych działań i zadań, które tam wykonujemy. Dziś przygotowaliśmy dla was kilka szybkich wskazówek, które będą wam pomocne przy projektowaniu oświetlenia LED wnętrza.

Pokój dzienny to najczęściej używane pomieszczenie w naszym domu. Jest to miejsce w którym każdego dnia i o każdej godzinie zbiera się bardzo dużo osób. Jako, że najczęściej przebywamy tu zaraz po szkole i pracy, bezpośrednio przed pójściem spać, pokój powinien być bardzo dobrze oświetlony. Należy wyeliminować wszelkie mocne odbicia światła i cienie.

Kuchnia to kolejne pomieszczenie, które musi być bardzo dobrze oświetlone pod każdym kątem. Tylko w ten sposób będziemy w stanie zachować czystość w każdej części kuchni oraz nie ulegniemy żadnemu wypadkowi. Lampki LED warto montować bezpośrednio nad tymi miejscami gdzie najczęściej pracujemy: nad kuchenką, pod szafkami wiszącymi, nad stołem itp. Taśmy LED mogą zostać wykorzystane do podkreślenia wyspy kuchennej.

Jadalnia to pomieszczenie, w którym nasze oświetlenie LED powinno skupić się przede wszystkim na stole. Lampy LED powinny znajdować się bezpośrednio nad stołem – będą elegancko wyglądać jeżeli wykorzystasz piękny żyrandol. Oświetlenie tylko w centralnym punkcie jadalni sprawi, że obrzeża pomieszczenia będą mniej oświetlone, a to stworzy w tym miejscu ciekawą atmosferę.

Sypialnia nie wymaga mocnego oświetlenia. Możesz tu użyć oświetlenia akcentującego w postaci kinkietów i taśm LED. Taśma może przebiegać na około łóżka, wokół ramek obrazów lub innych dzieł sztuki. Pamiętaj o mocniejszej lampce, która umożliwi ci czytanie przed zaśnięciem. Lżejsze oświetlenie w sypialni przygotuje cię odpowiednio do prawidłowego snu.

Łazienka wymaga mocnego oświetlenia. Nowoczesne łazienki są nawet droższe w urządzeniu niż sypialnie, wiec warto użyć dobrego światła do podkreślenia wszystkich najważniejszych rzeczy. Dobre oświetlenie w łazience pozwala na bezpieczne korzystanie z węzła sanitarnego. Ponadto łatwo dostrzec wszelkie nieczystości, którymi należy się zająć podczas czyszczenia.

Wskazówka #1: Nie umieszczaj świetlówek LED bezpośrednio w czterech narożnikach pomieszczenia. To ogromne marnotrawstwo światła. Jeżeli twoje pomieszczenie ma 4×5 metrów to świetlówka LED powinna zostać umieszczona przynajmniej 70-80 centymetrów od narożnika.

Wskazówka #2: Jeżeli w centralnym punkcie pomieszczenia masz zamontowany wentylator, wtedy LED’y powinny być montowane z dala od łopat wentylatora. W ten sposób unikniesz efektu migotania.

Wskazówka #3: Zamiast używać dwóch świetlówek LED o mocy 16W w centrum pomieszczenia, rozważ montaż czterech świetlówek o mocy 8W w narożnikach – cały czas mając na uwadze punkt pierwszy. W ten sposób zapewnisz sobie lepsze rozchodzenie światła.

Wskazówka #4: Rozważ wysokość sufitu. Jeżeli twoje pomieszczenie jest wysokie, będziesz potrzebował świetlówek o większej mocy. Inaczej przy podłodze będzie występował półcień.

Dodaj komentarz