Trzy nowoczesne i energooszczędne systemy oświetlenia ulic

Przyzwyczailiśmy się do tego, że ulice naszych miast i chodniki są oświetlone nocą charakterystycznym, pomarańczowym światłem lamp sodowych. Lampy sodowe pojawiły się już w 1935 roku i z czasem wyparły stosowane wcześniej lampy rtęciowe. Powodem takiego stanu rzeczy była duża skuteczność świetlna lamp sodowych i wynikająca z tego oszczędność energii. Tymczasem to co było oszczędne jeszcze 10 lat temu, teraz takim nie jest.

Obecnie na rynku znajdziemy wiele więcej oszczędnych rozwiązań mogących z powodzeniem zastąpić lampy sodowe, przynosząc przy tym bardzo duże oszczędności. Takimi rozwiązaniami są lampy LED, lampy indukcyjne oraz lampy solarne. Każda z tych technologii może zapewnić długi żywot oraz wysokiej jakości białe światło – a to pozwala na lepsze widzenie, przy niższych poziomach oświetlenia.

1. Oświetlenie LED.

Diody LED mają mały elektroniczny chip, który zaczyna emitować światło po dostarczeniu do niego energii elektrycznej. Diody nie posiadają szkodliwych związków, takich jak rtęć, dzięki czemu są przyjazne do środowiska naturalnego. Ponadto wyróżnia je bardzo niski pobór energii elektrycznej, mocne jasne światło i bardzo długa żywotność.

Szacuje się, że dioda LED może świecić średnio przez 50 tysięcy godzin. Mimo wszystko, dzięki ciągłemu rozwojowi technologii, na rynku są już rozwiązania których żywotność wynosi 100 tysięcy godzin. To nawet 4-6 razy więcej niż tradycyjnej lampy sodowej. Zmniejszone użycie energii oraz mniej konserwacji to większe oszczędności.

Technologia LED bardzo szybko się rozwija, wciąż pojawiają się nowi producenci lamp. Ma to swoje odzwierciedlenie w malejących cenach i rosnącej jakości diod LED. Eksperci szacują, że w ciągu najbliższych 20 lat LED’y mogą niemal całkowicie zastąpić dotychczasowe tradycyjne źródła światła.

2. Oświetlenie indukcyjne.

Kiedy lampy indukcyjne były wprowadzane na rynek były reklamowane jako rozwiązanie problemu konserwacji, a nie jako opcja poprawy wydajności oświetlenia. Początkowo koszty ich zakupu były bardzo wysokie, jednak zmniejszone koszty konserwacji rekompensowały inwestycję. Lampy indukcyjne były montowane w trudnodostępnych miejscach, takich jak: tunele, mosty i inne miejsca w których konserwacja powodowała by utrudnienia w codziennym życiu i ogromne straty finansowe.

Obecnie, ze względu na rozwój technologii, lampy indukcyjne wykazują się bardzo małym poborem energii elektrycznej, bardzo długą żywotnością oraz jasnym i mocnym światłem. Mniejsza ilość producentów co prawda zwiększa cenę jednostkową ale mamy pewność, że lampy są bardzo wysokiej jakości.

Obecnie lampa indukcyjna wyróżnia się żywotnością sięgająca 100 000 godzin, podczas gdy pierwsze szeroko stosowane egzemplarze świeciły przez około 60 000 godzin. Ponadto lampa indukcyjna potrafi świecić w temperaturze dochodzącej do -40 °C, co sprawia, że może być wykorzystywana w pomieszczeniach chłodniczych. Należy jednak wziąć pod uwagę, że lampa indukcyjna nie osiąga pełnej jasności w temperaturze poniżej zera.

3. Oświetlenie solarne.

Zarówno oświetlenie LED, jak i oświetlenie indukcyjne potrzebują energii elektrycznej z sieci elektroenergetycznej by móc spełniać swoją podstawową rolę: oświetlanie ulicy. Energii elektrycznej z sieci elektroenergetycznej nie potrzebuje oświetlenie solarne – coraz częściej montowane na zachodzie i widoczne już na niektórych z naszych ulic.

Lampa solarna nie potrzebuje podłączenia do sieci, dzięki czemu odpada konieczność prowadzenia linii. Lampa solarna jest samowystarczalną jednostką oświetleniową, wykorzystującą zaawansowaną technologię przy prostej instalacji w dowolnym miejscu.

Rozwiązanie idealne dla wszystkich którzy potrzebują oświetlenia ekologicznego, oszczędnego i wytrzymałego. Jako, że w lampach solarnych stosowane są diody LED (które potrzebują niskiego napięcia) ich żywotność można porównać do oświetlenia LED’owego. Przy czym, w przypadku awarii wymieniane jest samo źródło światła. Panele, akumulatory i sama lampa nie muszą być wymieniane.

Dodatkowym plusem przejścia na oświetlenie solarne są bardzo wysokie dotacje na zakup zestawów solarnych, dochodzące do 70% wartości inwestycji.

Dodaj komentarz