Świetlówki vs LED: wady i zalety obu rozwiązań oświetleniowych

Rezygnacja z tradycyjnych żarówek na rzecz alternatywnych, oszczędnych źródeł światła może przynieść gospodarstwu domowemu wiele korzyści: na czele z tymi finansowymi. Obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem używanym przez odbiorców domowych są świetlówki, zwane również lampami fluorescencyjnymi. Innym popularnym źródłem taniego światła są diody elektroluminescencyjne, zwane LED’ami, lub lampami LED.

Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy, które powinna znać osoba, która pozbywa się tradycyjnych żarówek na rzecz jednego z nich. Oto co powinieneś wiedzieć o świetlówkach i LED’ach:

1. Zalety świetlówek:

a)       Badania pokazują, że świetlówki kompaktowe zużywają około 75% mniej energii, wytwarzają około 75% mniej ciepła oraz są nawet dziesięciokrotnie wytrzymalsze od żarówek.

b)       Są łatwo dostępne w większości sklepów. Znajdziemy je w małych osiedlowych sklepikach, dużych supermarketach, hipermarketach, w sklepach z elektronika a nawet w drogeriach.

c)       Są stosunkowo tanie. Dobrej jakości świetlówka kompaktowa kosztuje około 10-15 złotych. Jeszcze mniej jeżeli kupujesz świetlówkę mniej znanego producenta.

2. Wady świetlówek:

a)       Niedawne badania pokazują, że niektóre świetlówki mają tendencję do stosunkowo szybkiej utraty efektywności świetlnej. W takim przypadku już po kilku miesiącach świetlówka może emitować słabsze światło.

b)       Typowa świetlówka kompaktowa zawiera około 4 do 5 mg toksycznej rtęci, która jest niebezpieczna dla ludzi i środowiska kiedy jest niewłaściwie utylizowana.

c)       W zależności od typu świetlówki, niektóre z nich wymagają sporej ilości czasu na osiągnięcie pełnej efektywności świetlnej. Niektóre rozgrzewają się nawet około 1-2 minut zanim osiągną pełną jasność.

1. Zalety diod elektroluminescencyjnych:

a)       Diody LED świecą nawet 50 tysięcy godzin, co jest około ośmiu razy dłuższe od żywota typowej świetlówki kompaktowej.

b)       Świetlówki nie zawierają żadnych materiałów stwarzających niebezpieczeństwo dla człowieka i środowiska.

c)       W ciągu całego swojego życia, jedna lampa LED może zapobiec emisji około 500 kilogramów gazów cieplarnianych do atmosfery.

d)       Szacuje się, że oświetlenie stanowi około 20% naszych rachunków za energię elektryczną. Stosując diody LED zamiast świetlówek możesz to zmniejszyć nawet do 5%.

2. Wady diod elektroluminescencyjnych:

a)       Lampy LED są droższe od świetlówek kompaktowych. Dobrej jakości lampa LED kosztuje około 40-50 złotych. Te od mniej znanych producentów kosztują około 20 złotych. Wysoki koszt początkowy odstrasza wielu potencjalnych nabywców.

b)        Chwili obecnej LED’y nie są tak powszechne jak świetlówki kompaktowe. Brak dostępności w typowych sklepach sprawia, że wielu konsumentów nie zdaje sobie sprawy z ich istnienia.

Dodaj komentarz