oswietlenie sypialni

Światło w sypialni

Sypialnia jest pomieszczeniem, w którym oświetlenia odgrywa bardzo ważną rolę. Powinno ono budować odpowiedni nastrój, sprzyjający wyciszeniu i odpoczynkowi. Sen jest bardzo ważny w naszym dobrym funkcjonowaniu.

Jednocześnie trzeba tak zaplanować umieszczenie źródeł światła, aby mogły spełniać różne potrzeby dwóch korzystających z sypialni osób, częstym przecież przypadkiem jest sytuacja, kiedy jedna z nich chciałaby już spać, a druga a ochotę czytać ulubioną lekturę. Umieszczanie górnego oświetlenia w sypialni nie jest konieczne, zależy od indywidualnych potrzeb i gustów użytkowników.

Rolę głównego oświetlenia mogą dobrze spełniać zawieszone na ścianach kinkiety, czy lampy stojące. Najważniejszymi miejscami, gdzie powinno znaleźć się źródło światła są okolice łóżka. Dobrze jest zainstalować lampy po obu jego stronach, działające niezależnie jedna od drugiej.

Nie muszą one dawać dużo światła, lepiej też, aby nie było ono zbyt rozproszone, tak, aby korzystanie z niego przez jedną osobę, nie utrudniało snu drugiej. Przy łóżku można umieścić wiszące kinkiety, czy lampy stojące. Kwestią niezwykle istotną w przypadku sypialni jest też dobre rozmieszczenie włączników. Jeśli chodzi o lampy mieszczące się przy łóżku, to ich włącznik najlepiej umieścić tak, aby można było skorzystać z niego nie wstając. W takiej okolicy dobrze jest też zamontować włącznik dla głównego światła.

Poza tym oczywiście nie wolno zapominać o włączniku przy wejściu. Jeśli w sypialni znajduje się szafa z ubraniami, to również trzeba uwzględnić ją przy planowaniu oświetlenia. Jednym z rozwiązań jest takie umieszczenie światła górnego, aby było w stanie rozjaśnić wnętrze szafy. Znacznie wygodniejsze będzie jednak zamontowanie światła we wnętrzu szafy. Nie trzeba martwić się o to samemu, ponieważ producenci mebli mają w swojej ofercie specjalne systemy oświetleniowe przeznaczone do szaf. Światło włącza się w nich albo automatycznie po otwarciu drzwi albo działa na umieszczony w szafie włącznik.

Projektowanie oświetlenia sypialni komplikuje się znacznie, gdy pomieszczenie to musi pełnić kilka funkcji, najczęściej tą drugą z nich jest miejsce do pracy. W takim wypadku zachodzi konieczność zaprojektowania takiego systemu oświetleniowego, który pozwoli korzystać z obu funkcji pokoju jednocześnie, w taki sposób, aby osoba pracująca przy świetle nie przeszkadzała drugiej w wypoczynku.

Dobrzy projektanci wnętrz potrafią sobie poradzić również z takim wyzwaniem i nawet w niewielkim pomieszczeniu wydzielić dwie niezależne strefy. W sypialni zadbać trzeba nie tylko o źródła sztucznego światła, ale też dozować odpowiednio to napływające z zewnątrz. Niektórym osobom w wypoczynku przeszkadzają bardzo promienie wschodzącego słońca, czy nawet blask księżyca. Problem ten można jednak prosto rozwiązać, montując odpowiednie rolety, przepuszczające dokładnie tyle światła, ile byśmy sobie tego życzyli. Jest to rozwiązanie doskonałe również dla osób pracujących na nocne zmiany, które są zmuszone do snu w dzień. Dobrze dobrane rolety pozwolą na całkowite odcięcie dostępu światła i hałasu z zewnątrz, stwarzając warunki zbliżone jak najbardziej do tych panujących w nocy.

Dodaj komentarz