Sposoby na wykorzystanie oświetlenia słonecznego

Energia słoneczna jest dziś coraz popularniejszą technologią oświetleniową wykorzystywaną do oświetlenia naszych domów i ogrodów. Mimo, że każdy właściciel domu ma do wyboru kilka nowoczesnych technologii oświetleniowych to korzystanie ze światła słonecznego jest fantastycznym sposobem na zaoszczędzenie energii oraz pieniędzy.

Chociaż oświetlenie solarne ma kilka ograniczeń, to z pewnością może być używane dla mniejszych projektów, takich jak oświetlenie ogrodowe, oświetlenie przejścia i tak dalej. Montaż oświetlenie słonecznego ni wymaga układania przewodów i podłączania lamp pod instalację elektryczną. To jedna z największych zalet oświetlenia solarnego.

Jedną z wad oświetlenia w tej technologii jest to, że światło nie jest tak jasne jak typowe technologie oświetleniowe, podłączane pod instalację elektryczna. Źródła światła solarnego będą miały dostatecznie dużo energii tak długo, jak długo będzie świecić słońce. Dlatego gdy na dworze jest przez dłuższy okres pochmurno lub deszczowo, może się okazać, że oświetlenie będzie słabsze lub w końcu całkowicie zgaśnie. Pewnym rozwiązaniem tego problemu mogą być pojemne akumulatory, w których w słoneczne dni będzie magazynowana energia.

Lampy solarne działają dzięki temu, że są podłączone do ogniw słonecznych lub komórek fotowoltaicznych. Komórki te pochłaniają światło słoneczne w postaci fotonów i przekształcają je w energię elektryczną (prąd stały), która jest magazynowana w akumulatorach, a następnie wykorzystywana do oświetlenia. Jeżeli w grę wchodzi oświetlenie ogrodowe, to często spotykana jest sytuacja, w której panel fotowoltaiczny jest przymocowany do źródła światła. Kiedy mamy do czynienia z obszarami zacieniowanymi stosowane są oddzielne panele fotowoltaiczne. Tutaj panel umieszcza się w obszarze, który otrzymuje maksymalną ilość światła słonecznego zaś energię przesyła do źródła światła przewodami.

Najnowsze wersje oświetlenia słonecznego wykorzystują lampy LED. Diody LED zużywają mniej energii, są trwalsze i wytwarzają jaśniejsze światło. Oto kilka inteligentnych sposobów na wykorzystanie nowoczesnego oświetlenia solarnego:

1. Oświetlenie ogrodowe.

Aby stworzyć niesamowitą atmosferę w swoim ogrodzie, można rozważyć zainstalowanie oświetlenia solarnego na swojej posesji. Te lampki solarna pochłaniają w ciągu dnia na tyle dużo energii, by przy pomocy akumulatorków oddawać ją w postaci światła po zapadnięciu zmroku. W ogrodowych lampach solarnych znajdują się czujniki światła, które badają stopień nasłonecznienia i uruchamiają oświetlenie gdy na zewnątrz robi się ciemno. Światła te są zwykle umieszczane blisko ziemi, dzięki czemu tworzą niesamowita atmosferę.

2. Billboardy reklamowe.

Większość billboardów reklamowych musi być oświetlona w nocy, w przeciwnym przypadku nikt nie zobaczy reklamy która się na nich znajduje. Zamiast korzystać z energii elektrycznej pochodzącej z instalacji elektrycznej, która może kosztować duże pieniądze, lepiej jest wykorzystać oświetlenie solarne. Lampy solarne wykazują się niskim kosztem pracy, są łatwe w instalacji oraz dają ciekawą iluminację billboardów. Dzięki temu oświetleniu można uzyskać wiele ciekawych efektów: mocniejsze podświetlenie wybranych fragmentów reklamy lub efekt cienia.

3. Kemping.

Oświetlenie solarne jest jak małe przenośne latarnie, które możemy ze sobą zabrać w każde miejsce na ziemi: również na kemping. Podczas dnia komórka fotowoltaiczna będzie przetwarzać energię światła w energię elektryczną, która będzie magazynowana w akumulatorach. W nocy możemy użyć oświetlenia solarnego by rozświetlić nasz biwak i poczuć się bezpieczniej w nowym otoczeniu.

4. Oświetlenie uliczne.

Wykorzystanie lamp solarnych do oświetlenia ulicznego jest jedną z popularniejszych metod. Wiele krajów decyduje się na adoptowanie technologii solarnej do oświetlenia ulicznego a nawet do oświetlenia autostrad. Latarnie uliczne posiadają pojemne akumulatory, które są w stanie zmagazynować tyle energii elektrycznej, by ta wystarczyła nawet w kilka pochmurnych dni pod rząd. Dodatkowym zabezpieczeniem dla lamp może być podłączenie pod instalację elektryczną, która weźmie na siebie oświetlenie gdy w akumulatorach zabranie energii.

5. Chodniki i ścieżki.

Wykorzystując energię słońca można oświetlić ścieżki i chodniki. Zwykle te lampki solarne są kwadratowe lub okrągłe i są montowane bardzo blisko ziemi. Wystarczy zainstalować je wzdłuż dwóch krawędzi drogi, by podkreślić swoją ścieżkę słabym oświetleniem. Est to inteligentny sposób na upiększenie swojego chodnika, zwiększenie bezpieczeństwa i oszczędność pieniędzy.

6. Specjalne lampy solarne.

Podobnie jak w przypadku oświetlenia ulicznego, tak w przypadku oświetlenia ogrodu lub innych terenów prywatnych można wykorzystać specjalne lampy solarne w technologii LED. Odpadają rachunki za energię elektryczną, zaś dochodzi spokój o majątek. Takich lamp możesz również użyć do oświetlenia tarasu lub innych miejsc spotkań ze znajomymi.

Jak widzisz istnieje wiele różnych sposobów, aby wykorzystać nowoczesne oświetlenie solarne do swoich celów. Wszystko co musisz zrobić to umieścić ogniwo fotowoltaiczne w dobrze nasłonecznionym miejscu, by zapewnić sobie jasne oświetlenie przez długi czas. Co więcej to najlepszy sposób na walkę z niedoborem energii. Każdy użytkownik odgrywa ważną rolę w zielonej polityce.

Dodaj komentarz