Oświetlenie stacji paliw: co, jak i gdzie?

Każdy właściciel stacji paliw chce by jego placówka przynosiła jak największe dochody. Podnoszenie marży na paliwie oraz produktach oferowanych w ramach stacji paliw może być drogą donikąd. Może prowadzić do tego, że nasze zyski zmaleją zamiast wzrosnąć. Przy obecnych cenach paliw kierowcy i tak bardzo często decydują się na  zakup paliwa na stacji oferującej niskie ceny, na stacji której wizerunek zachęca do kupna produktu.

O ile za dnia o naszym wizerunku decyduje głównie wygląd wiaty, dystrybutorów, budynku i elewacji, o tyle nocą na nasz wizerunek ma wpływ oświetlenie. To oświetlenie pozwala nam zwiększyć widoczność stacji, poprawić odczucie bezpieczeństwa i ukryć wszelkie mankamenty. Odpowiednia gra światła i cienia spowoduje, że stacja będzie dobrze oświetlona przy jednoczesnym ukryciu niedociągnięć.

Jak oświetlać stację paliw?

Aktualnie na rynku dostępnych jest kilka technologii wykorzystywanych do oświetlenia stacji paliw. Pozwólcie, że pominiemy tradycyjne nie energooszczędne źródła światła na rzecz nowoczesnych i energooszczędnych lamp. W ten sposób pozostaje dwóch kandydatów, którymi można oświetlać stację na zewnątrz oraz wewnątrz.

Na zewnątrz zaleca się stosowanie lamp indukcyjnych wykazujących się jasnym, białym światłem, niskim poborem energii oraz długą żywotnością. Średnia żywotność lampy indukcyjnej wynosi 100 tysięcy godzin. Oznacza to, że niektóre lampy mogą świecić dużo dłużej, tak samo jak inne krócej. Jednak średnia żywotność wynosi 100 tysięcy godzin. Tak więc lampa może pracować ponad 11 lat bez przerwy lub niemal 23 lata po 12 godzin na dobę.

Lampa indukcyjna jest odporna na drgania i wstrząsy, które mogą powodować niektóre pojazdy. Taką odpornością nie wykazują się tradycyjne źródła światła. Wszystko dlatego, że w lampach indukcyjnych emisja światła jest uzyskiwana przez działanie pola elektromagnetycznego o częstotliwości radiowej lub mikrofalowej.

Używanie lampy indukcyjnej na zewnątrz stacji paliw ma jeszcze jedną ważną zaletę, którą docenimy w naszym klimacie. Lampa indukcyjna jest odporna na działanie temperatury dochodzącej do -40 °C. Musimy tylko wziąć pod uwagę fakt, że w temperaturze poniżej zera lampy indukcyjne świecą nieco słabiej.

W sprawie oświetlenia wewnętrznego możemy zaufać lampom LED’owym: dużo tańszym, o nieco mniejszej żywotności, o równie dobrym świetle co lampy indukcyjne. Tradycyjna lampa LED’owa wykazuje żywotność sięgającą 50 tysięcy godzin, emituje białe mocne światło oraz nie emituje promieniowania UV. To ostatnie ma bardzo duże znaczenie gdy na ekspozycję wystawiamy towary znajdujące się w sklepie prowadzonym w ramach stacji paliw. Brak promieniowania UV sprawia, że opakowania naszych produktów nie blakną i dłużej będą wyglądać jak nowe.

Co i gdzie oświetlać na stacji paliw?

Aby kierowcy czuli się bezpiecznie i chętnie korzystali nocą z naszej stacji paliw konieczne jest dobre oświetlenie najważniejszych elementów. Stacja paliw powinna być widoczna już z daleka, a to wymaga zastosowanie odpowiedniego oświetlenia stacji, drogi dojazdowej i pylonu cenowego. By być dobrze widocznym musimy wyróżnić się z otoczenia.

Na szczęście współcześnie najczęściej stosowanym typem oświetlenia ulicznego i oświetlenia miejskiego są lampy sodowe, emitujące charakterystyczne, pomarańczowe światło. Zastosowanie lamp indukcyjnych i oświetlenia LED’owego (oba emitują jasne, białe światło) pozwala stacji paliw wyróżnić się na tle otoczenia.

Oświetleniu indukcyjnemu powinna podlegać już droga dojazdowa do stacji i pylon cenowy. Daje to kierowcom więcej czasu na podjęcie decyzji zakupowej oraz pokazuje gdzie należy skręcić. Co więcej, ceny na pylonie powinny zostać umieszczone na kontrastującym tle – zwiększa to dystans z którego można je dostrzec.

Dobre oświetlona powinna być cała stacja i tereny podległe: budynek stacji, wiata, dystrybutory znajdujące się pod wiatą oraz parking dla samochodów. Każdy z tych elementów zwiększa poczucie bezpieczeństwa i sprawia, że kierowcy chętniej będą korzystać z naszej oferty. Kierowcy będą chętniej korzystać z usługi kawiarni lub baru prowadzonego w ramach restauracji, jeżeli będą pewni, że ich samochód stoi na dobrze oświetlonym parkingu.

Dodaj komentarz