oświetlenie przedpokoju

Przedpokój jest pomieszczeniem, w którym znajdujemy się bezpośrednio po wejściu do domu, dlatego też jego wystrój najczęściej wzbudza pierwsze wrażenie u naszych gości. Dlatego powinno szczególnie zależeć nam, aby wrażenie to było pozytywne. Z tego względu w korytarzach najczęściej skupiamy się na walorach dekoracyjnych oświetlenia.

Nie ma potrzeby, aby było ono silne, ze względu na to, że nie przebywamy tam długo, ani nie wykonujemy czynności wymagających dużej ilości światła. Wyjątkiem są tu panie, wykonujące przed lustrem w korytarzu makijaż, wtedy trzeba dobrze zaprojektować jego oświetlenie, tak, aby odbicie w lustrze jak najlepiej oddawało rzeczywistość, zwłaszcza kolory. Poza tym przypadkiem, nie potrzebne są źródła dające dużo światła. Korytarz może być polem do popisu dla osób pomysłowych, chcących się wykazać swoją kreatywnością. Można podświetlać tu wnęki, pojedyncze ściany.

Korzystając z gry świateł możemy też powiększyć optycznie niewielki przedpokój, w razie potrzeby spowodować, aby wydawał się wyższy niż jest. Nie można jednak wśród tych wszystkich zabaw światłem, zagubić jego głównego celu- mianowicie funkcjonalności. Choć korytarza nie trzeba w całości dokładnie oświetlać, to są jednak pewne miejsca, które powinny być widne. Są to głównie schody, najczęściej biorące swój początek właśnie z korytarza. Można zamontować nad nimi światło górne. Lub bardzo efektowne światła punktowe w postaci diod czy halogenów na każdym stopniu.

Jeśli chodzi o schody, to trzeba uwzględnić je też przy rozmieszczaniu wyłączników. Powinny znaleźć się one zarówno na dole, jak i u ich szczytu, tak aby z góry można było wyłączyć oświetlenie samych schodów oraz całego korytarza. Dobrym i funkcjonalnym pomysłem jest też znalezienie w przedpokoju miejsca na lampkę, która będzie się świecić do późnego wieczora, ułatwiając domownikom dotarcie do wszystkich pomieszczeń. Jest to dobre rozwiązanie szczególnie w domach, w których mieszkają dzieci lub osoby starsze, zapewnia im bezpieczne poruszanie się po wnętrzach. Nie musi być ona duża, wystarczy, aby lekko rozpraszała ona mrok, może mieć też funkcję przyciemniania.

Funkcja taka jest zresztą przydatna we wszystkich źródłach światła w przedpokoju. W lampce palącej się przez cały wieczór najlepiej jest zamontować energooszczędną żarówkę, aby nie generowała ona zbędnych kosztów. Można też połączyć ją z czasowym wyłącznikiem, który automatycznie zgasi lampkę o wybranej przez nas godzinie. Coraz częściej stosowanym rozwiązaniem jest montowanie czujek ruchu połączonych z urządzeniami oświetlającymi przedpokój. Dzięki temu idąc wieczorem otworzyć drzwi, nie musimy błądzić w ciemnościach w poszukiwaniu włącznika, ale światło zapali się samo. Można też zamontować taki czujnik, który zapala światło, kiedy w pomieszczeniu robi się ciemno.

Jest to jednak urządzenie bardziej przydatne na zewnątrz pomieszczeń. W przedpokoju powinien natomiast znaleźć się włącznik właśnie do oświetlenia zewnętrznego, tak, aby nie trzeba było wychodzić z domu, aby je uruchomić.

Dodaj komentarz