Oświetlenie indukcyjne vs świetlówki kompaktowe

Istnieje kilka rodzajów oświetlenia które można wykorzystać w domach, budynkach użyteczności publicznej lub w firmach. Jednym z najnowocześniejszych i najbardziej energooszczędnych jest oświetlenie indukcyjne, coraz częściej spotykane na stacjach paliw oraz do oświetlania ulic. Jednym z głównych rywali tego oświetlenia są świetlówki kompaktowe, które są rozwiązaniem stosunkowo tanim i ogólnodostępnym, przez co chętnie wykorzystywanym w domach.

Obie technologie mają swoje wady i zalety. Ważnym jest aby się z nimi zapoznać zanim podejmiemy decyzje o zakupie konkretnego źródła światła. Mamy nadzieję, że dzisiejszym artykułem rozwiejemy kilka wątpliwości oraz pomożemy wybrać odpowiednie oświetlenie.

1. Oświetlenie indukcyjne.

Chociaż oświetlenie indukcyjne nie należy do najtańszych, to istnieje wiele przesłanek przemawiających za tym typem oświetlenia. Po pierwsze jest to oświetlenia bardzo energooszczędne, dostarczające światło jaśniejsze niż to którym raczą nas świetlówki kompaktowe. Duża zaletą oświetlenia indukcyjnego jest jego żywotność, wynosząca 100 tysięcy godzin. Nie bez znaczenia jest wpływ na środowisko naturalne: duża energooszczędność, długa żywotność sprawiają oraz bardzo mała ilość rtęci (czasem całkowicie zastąpiona innym środowiskiem wyładowczym).

2. Świetlówki kompaktowe.

Świetlówki kompaktowe to obecnie jedne z najczęściej spotykanych źródeł światła znajdujących się w domach. Na ich korzyść przemawia duża dostępność w sklepach, energooszczędność w porównaniu do tradycyjnych żarówek żarnikowych, niska cena w porównaniu do oświetlenia indukcyjnego i LED, łatwość wymiany przepalonej świetlówki. Niestety żywotność przeciętnej świetlówki kompaktowej wynosi tylko 6 000 do 15 000 godzin, co sprawia duże problemy dla środowiska (świetlówki zawierają dużo rtęci).

Porównanie obu technologii

Porównując oba źródła oświetlenia jest kilka kategorii, które dana osoba będzie chciała wziąć pod uwagę: współczynnik oddawania barw (CRI) jest jedną z nich. CRI wyrażone jest liczbą od 0 do 100, określającą jak dobrze oddawane są barwy oświetlanych przedmiotów. Im wartość ta jest wyższa, tym lepiej oddawane są barwy oświetlonych przedmiotów a oświetlenie jest naturalniejsze. Najwyższym CRI charakteryzuje się światło słoneczne. A jak wypada indukcja i świetlówki kompaktowe?

Współczynnik oddawania barw dla oświetlenia indukcyjnego wynosi około 90. Pod tym względem świetlówki kompaktowe wypadają gorzej, ich CRI wynosi około 85.

Dla osoby wybierającej oświetlenie bardzo ważna jest również żywotność oświetlenia. Tradycyjne żarówki osiągały żywotność dochodzącą do 3 000 godzin, świetlówki kompaktowe mogą dostarczać światło przez około 15 000 godzin, zaś oświetlenie indukcyjne będzie działać przez 100 000 godzin. To oznacza, że przy dobrych wiatrach, świetlówka kompaktowa będzie świecić bez przerwy przez 1,5 roku, zaś lampa indukcyjna przez 11 lat. Nawet biorąc pod uwagę wysoką cenę oświetlenia indukcyjnego, inwestycja w to oświetlenie jest bardzo opłacalna.

Dodaj komentarz