Oświetlenie indukcyjne vs oświetlenie LED

Przy tak wielu odmianach oświetlenia dostępnych na rynku, wybór tego które najlepiej pasuje do twojego stylu życia może być bardzo trudny, wręcz mylący. Nie tylko trzeba porównać ceny, ale także sprawdzić waty, lumeny, efektywność energetyczną,  współczynnik oddawania światła oraz całą masę innych statystyk i opisów.

Postanowiliśmy nieco uprościć wam ten proces i porównać dwa najpopularniejsze, energooszczędne i nowoczesne źródła światła: indukcję oraz LED’y. Nie musicie już biegać po blogach, by na każdym z nich przeczytać nieco inne informacje.

Tytułem wstępu

Ponieważ lampy LED i indukcyjne są trwałe i wykazują się niskim kosztem utrzymania, są dwoma najczęstszymi rodzajami nowoczesnego oświetlenia wybieranymi do oświetlenia wnętrz, terenów zewnętrznych i miejsc trudnodostępnych. Często możemy jest spotkać do podświetlenia basenów, na parkingach, w tunelach, na mostach – wszędzie tam gdzie bieżąca wymiana żarówek jest utrudniona, pociągała by za sobą bardzo wysokie koszty. Chociaż istnieją inne źródła światła oferujące wysokiej jakości białe światło, to żadne z nich nie ma tak długiej żywotności jak te dwa.

Przegląd

Pod względem długowieczności zarówno indukcja jak i diody LED znacznie przewyższają tradycyjne źródła światła, jednak jak wypadają względem siebie? Aby lepiej zrozumieć różnice, najlepiej najpierw przedyskutować podstawy.

1. Diody elektroluminescencyjne (LED).

Zamiast korzystania z włókien ciągłych (jak żarówki) lub gazu (np. CFL, świetlówka kompaktowa), diody świecą przez przepływ elektronów w materiale półprzewodnikowym wykonanym z dodatnio i ujemnie naładowanych części. Gdy elektrony przechodzą z wyższego poziomu energetycznego na niższy energia elektronu zostaje zamieniona na kwant promieniowania elektromagnetycznego.

2. Lampa bezelektrodowa (lampa indukcyjna).

Lampy indukcyjne są w pewnym stopniu podobne do świetlówek kompaktowych, gdyż tworzą światła za pomocą pola elektromagnetycznego pobudzającego środowisko wyładowcze składające się z gazów szlachetnych i par. Jednak zamiast elektrod, które często się psują, lampy indukcyjne pobudzają środowisko wyładowcze przy pomocy potężnego elektromagnesu umieszczonego poza żarówką.

Porównanie diod LED i indukcji

Efektywność energetyczna typowej lampy indukcyjnej wynosi 90 lumenów na wat, podczas gdy efektywność energetyczna diody LED wynosi około 120 lumenów na wat. Oba źródła światła są ciężkie w porównaniu do tradycyjnych żarówek i świetlówek, wykazują odporność na wstrząsy i wibracje. Podczas gdy żywotność lamp indukcyjnych szacowana jest na około 100 tysięcy godzin, żywotność diod LED wynosi od 50 do 100 tysięcy godzin.

Jak wygląda tolerancja zimna? Dioda LED wytrzymuje temperatury ujemne dochodzące do -30 °C i w ujemnych temperaturach włącza się natychmiastowo. Tymczasem lampa indukcyjna wytrzymuje temperatury dochodzące do -40 °C, jednak przy ujemnych temperaturach musimy chwilę poczekać na osiągnięcie pełnego oświetlenia. W typowych warunkach oba źródła światła włączają się natychmiast, bez migotania.

Jak wygląda barwa światła? Zarówno diody LED oraz lampy indukcyjne charakteryzują się temperaturą barwową mieszczącą się w widełkach od 2700 K do 6500 K. Oznacza to, że mogą świecić różną barwą, można je tak dobrać by dobrze oświetlały i „robiły nastrój”.

Indukcja i diody LED są porównywalne w bardzo wielu dziedzinach, ale jak w przypadku wszystkich decyzji oświetleniowych w pierwszej kolejności musimy rozważyć ich zastosowanie. Diody LED znakomicie sprawdzają się wszędzie tam gdzie potrzebujemy światła kierunkowego, indukcja jest wspaniała do wielokierunkowych zastosowań, oświetla szeroki obszar. Ponadto indukcja może osiągać strumień świetlny o natężeniu nawet 36 000 lumenów, podczas gdy diody LED mają problemy z osiągnięciem wartości powyżej 20 000 lumenów. Mimo wszystko, szybki rozwój technologii LED i bardzo duża efektywność energetyczna może sprawić, że lamy LED’owe już niedługo dogonią i przegonią indukcję w tym elemencie.

Innym ważnym czynnikiem w wyborze źródła oświetlenia jest to jak ilość lumenów będzie spadać w czasie. Szacuje się, że lampy indukcyjne po około 60 000 godzin pracy będą świeciły z mocą 65% wartości początkowej. W tym samym czasie dioda LED emituje światło o mocy 70% wartości początkowej. Tak więc z diodami LED dostaniesz więcej światła w bardzo długim okresie czasu. Ponadto światło indukcyjne emituje promieniowanie UV, z czym nie spotykamy się w przypadku oświetlenia LED’owego. Jak powszechnie wiadomo, promieniowanie UV może uszkadzać niektóre produkty. Z uwagi na to oświetlenie LED jest często wykorzystywane w galeriach sztuki i muzeach.

Tytułem końca

Oświetlenie indukcyjne jest sprawdzonym i dobrze wykonanym produktem, zapewniającym dużą efektywność energetyczną, niskie koszty utrzymania oraz długowieczność. To dojrzała technologia, w przypadku której jest mało prawdopodobne by zobaczyć jakieś większe zmiany w przyszłości. Z drugiej strony diody LED oferują bardzo zbliżone parametry przy wciąż malejących cenach. Ma to związek z tym, że na rynku wciąż pojawiają się nowi producenci LED’ów, wciąż prowadzone są badania nad tą technologią. Dzięki temu możemy się spodziewać, że w przyszłości diody LED będą się charakteryzowały jeszcze lepszymi parametrami jak współcześnie.

Dodaj komentarz