LED’owe oświetlenie uliczne: oszczędności, równowaga i bezpieczeństwo

LED’owe oświetlenie uliczne jest instalowane w coraz większej ilości miast z całego świata. Takiego stanu rzeczy należy upatrywać w szerokim zakresie korzyści, które dają diody LED: szczególnie w odniesieniu do drastycznych oszczędności energii i ogromnych korzyści finansowych.

Właśnie dlatego liczba miast które inwestują w modernizację oświetlenia licznego, decydują się na wymianę lamp sodowych na lampy LED, rośnie z dnia na dzień. Badana pokazują, że korzyści płynące z tych inwestycji są natychmiastowe. Spójrzmy głębiej na to co możemy zyskać inwestując w oświetlenie uliczne oparte na technologii LED.

1. Oszczędności i zalety ulicznego oświetlenia LED:

Oszczędności oraz ogólna poprawa wydajności latarni opartych o technologię LED to jedne z głównych czynników odpowiedzialnych za szybki wzrost sprzedaży lam LED i rosnącą ilość modernizacji oświetlenia, zwłaszcza ulicznego. To oświetlenie uliczne stanowi główną pozycję w rachunku za energię płaconym przez miasta.

Eksperci oszacowali, że gdyby wszystkie obecne systemy oświetlenia ulicznego działające na całym świecie zastąpić lampami LED, moglibyśmy zmniejszyć zużycie energii elektrycznej o około 40%. Dzięki temu do atmosfery zostało by wyemitowane 570 milionów ton CO2 mnie, zaś łączna oszczędność wyniosłaby 160 miliardów dolarów. To suma trzykrotnie większa od tego ile wszystkie kraje świata wydają na eksplorację kosmosu (najwięcej Stany Zjednoczone: 18 miliardów).

W ciągu ostatnich dwóch lat same koszty instalacji ulicznego oświetlenia LED’owego spadły o około 50%. Ów spadek kosztów powoduje jeszcze większe zainteresowanie LED’owymi systemami oświetlenia co wskazuje na to, że oświetlenie uliczne oparte na tej technologii czeka świetlana przyszłość. Według Pike Research lampy uliczne oparte na LED’ach mogą stać się wiodącym typem oświetlenia już w 2015 roku.

Duże zalety dla środowiska naturalnego, ogromne oszczędności oraz dotacje sprawiają, że coraz więcej gmin decyduje się na rezygnację z przestarzałego oświetlenia sodowego na rzecz oświetlenia LED’owego. Redukcja emisji dwutlenku węgla, oszczędność energii oraz wyższa jakość światła ulicznego dla kierowców i pieszych, daje miastom bardzo silny bodziec do tego, by szybko aktualizować swoje systemy. Ze względu na jasne białe światło systemy LED zapewniają lepszą widoczność niż lampy sodowe oraz poprawiają bezpieczeństwo kierowców, rowerzystów i pieszych.

2. Oszczędności na przykładzie Los Angeles:

Jeden z najbardziej ambitnych i udanych projektów modernizacji oświetlenia ulicznego ma miejsce w Los Angeles. W 2009 roku, były prezydent Stanów Zjednoczonych Bill Clinton, we współpracy z burmistrzem LA Antonio Villaraigosa, ogłosił rozpoczęcie modernizacji aktualnego sytemu oświetlenia. Pod koniec stycznia tego roku dane wskazywały, że na oświetlenie LED wymieniono już 114 tysięcy z 210 tysięcy lamp ulicznych. Forbs wyliczył, że w miejscach gdzie wymieniono lampy miasto oszczędza około 63% energii elektrycznej.

Raporty pokazują, że w miejscach gdzie zostały zamontowane lampy LED drastycznie spadła ilość występowania awarii i wyjazdów do napraw. Zatem miasto czerpie oszczędność zarówno z niższych rachunków za energię oraz niższych kosztów serwisowania.

Inną wyraźna zaletą  wykorzystania systemu oświetlenia ulicznego opartego o diody LED jest poprawa bezpieczeństwa mieszkańców. Badania przeprowadzone przez Forbes wskazują, że tam gdzie pojawiły się lampy LED poprawiła się widoczność oraz spadł wskaźnik poziomu przestępczości. Statystyki pokazują znaczny spadek zdarzeń kryminalnych od instalacji nowoczesnego systemu LED. Potencjalni przestępcy zdają sobie sprawę z tego, że są lepiej widoczni przez co niechętnie popełniają przestępstwa.

Przykład Los Angeles dobitnie pokazuje jak wiele korzyści może przynieść miastom i gminom montaż ulicznego oświetlenie LED: mniejsze zużycie energii, większe oszczędności, poprawa widoczności i bezpieczeństwa.

Dodaj komentarz