Lampy fluorescencyjne vs LED: problemy świetlówek

Świetlówki, zwane również lampami fluorescencyjnymi, są nadal najtańszą opcją modernizacji starych opraw T12 i najbardziej rozpowszechnionych T8, mimo wszystko oświetlenie jarzeniowe ma bardzo wiele wad. Świetlówki mają światło słabej jakości, ich wydajność jest słaba oraz sprawiają problemy w utylizacji. To tylko kilka z powodów dla których coraz więcej osób zaczyna przechodzić na świetlówki LED. Poniżej przeczytacie o największych problemach lamp fluorescencyjnych, które skuszą was do rozważenia aktualizacji systemu oświetlenia na LED’owy.

1. Szybkie starzenie się.

Jeżeli lampa fluorescencyjna została zainstalowana w miejscu gdzie często włącza i wyłącza się światło, to bardzo szybko się starzeje i przepala. W ekstremalnych warunkach żywotność lampy fluorescencyjnej może być nawet krótsza od taniej żarówki. Dodatkowo energia zużyta przez świetlówkę podczas włączania, jest równoważna z kilkoma sekundami ciągłej pracy.

2. Świetlówki zawierają rtęć.

Jeżeli świetlówka ulegnie uszkodzeniu, do środowiska w którym pracowała może się wydostać bardzo toksyczna rtęć. Przez zawartość rtęci, świetlówki sprawiają problemy w utylizacji, ponieważ należy je utylizować przy podciśnieniu. Jeżeli lampa ulegnie rozbiciu, nie należy używać odkurzacza, bowiem ten spowoduje, że szkodliwe cząstki zaczną unosić się w powietrzu. Najlepiej pozbierać szkło i szkodliwe cząstki przy pomocy mokrego ręcznika.

3. Emisja szkodliwego dla oka promieniowania ultrafioletowego.

Świetlówki emitują szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe, które powoduje degradację siatkówki i matowienia istoty właściwej rogówki. W latach 90-tych XX wieku naukowcy ze Stanów Zjednoczonych przeprowadzili badania, z których wynikło, że praca przez 8 godzin przy oświetleniu lamp fluorescencyjnych, jest równoznaczna tylko 1 minucie spędzonej na słońcu. To może powodować różne problemy zdrowotne, łącznie z nadwrażliwością na światło.

4. Charakterystyczne „buczenie”.

Bardzo charakterystyczne dla świetlówek jest głośne buczenie, które wpływa na komfort pracy i może powodować problemy zdrowotne, włącznie z przewlekłymi bulami głowy i nudnością. Buczenie można wyeliminować wymieniając oświetlenie fluorescencyjne na świetlówki LED, które nie mają takich problemów.

5. Nie tak skuteczne w wysokich i niskich temperaturach.

Świetlówki działają najlepiej w temperaturze pokojowej. Kiedy wystawimy je na znacznie wyższą lub niższą temperaturę ich skuteczność się obniża, analogicznie do obniżania lub podwyższania temperatury otoczenia. W temperaturach ujemnych standardowe lampy fluorescencyjne mogą w ogóle nie wystartować. W takich przypadkach mogą być potrzebne specjalne lampy, do pracy w niskich temperaturach. Jako, że lampy nie wytwarzają tyle ciepła co żarówki, wokół lamp może powstawać lód zmniejszający widoczność.

6. Problemu z recyklingiem.

Usuwanie fosforu i rtęci obecnej w lampach fluorescencyjnych to kwestia bardzo ważna dla całego środowiska. Niestety utylizacja świetlówek sprawia sporo problemów, ponieważ powinna być prowadzona przy podciśnieniu, aby opary rtęci nie przedostały się do atmosfery. Chociaż recykling jest dostępny, to taka metoda jest droga.

7. Brak kierunkowania światła.

Świetlówki nie emitują światła kierunkowanego. Kiedy świetlówka jest włączona, emituje światło dookoła rury. Oznacza to, że tylko 60-70% emitowanego światła trafia tam gdzie powinno, zaś pozostałe 30-40% jest marnowane. Tak marnej jakości światło prowadzi do nadmiernego oświetlenia niektórych obszarów, przy przeciętnym oświetleniu innych – możemy to zaobserwować zwłaszcza w biurach.

Polecamy wymianę na tuby LED

Obecnie na rynku istnieją już tuby LED T8 (trzonek G13) dzięki którym będziesz w stanie wymienić świetlówki fluorescencyjne na diody LED. Dla niektórych problemem może się okazać cena świetlówek LED T8, które w niektórych przypadkach kosztują nawet ponad 200 złotych. Nie mniej biorąc pod uwagę wszystkie problemy sprawiane przez lamy fluorescencyjne, zakup świetlówek LED jest opłacalny w perspektywie długoterminowej.

Dodaj komentarz