Dekoracyjne elementy oświetleniowe

Światło ma kilka funkcji, ale dwie z nich są szczególnie istotne. Przede wszystkim światło ma nam zapewnić odpowiednie natężenie, tak by możliwe było z naszej strony normalne wykonywania czynności w poszczególnych pomieszczeniach domu. Drugą ważną cechą światła jest funkcja dekoracyjna.

Światło w znacznym stopniu wpływa na estetykę. Od niego zależy sposób postrzegania poszczególnych przedmiotów. W architekturze wnętrz bardzo ważne jest między innymi stosowanie światła o odpowiednio dobranej do danego stylu barwie, czy natężeniu. Musimy zdawać sobie sprawę, ze jeśli zdecydujemy się na bardzo ładne abażury, ale kupimy je w kolorze barwy światła jakiej używamy w danym pokoju.

Taki produkt może całkowicie nie odróżniać się od reszty przedmiotów jakie znajdują się w danym pokoju. Najlepszym rozwiązaniem jest kupienie takiego abażuru, który jest w innym kolorze, niż ściany w pokoju w jakim go zamontujemy, czy też odróżnia się od koloru mebli. Podobnie jest w sytuacji, gdy decydujemy się dodatkowo oświetlić jakiś punkt, choćby w salonie. W takim przypadku powinniśmy stosować inny kolor światła, niż barwa światła górnego w pomieszczeniu. Inaczej światło takie nie będzie widoczne i nie oświetli właściwie obrazu, zdjęcia, czy mebli. Barwa światła buduje również określony klimat w danym pomieszczeniu. Musimy ją w odpowiedni sposób dopasować również do stylistyki wystroju wnętrz w danym pokoju.

Jeśli zdecydowaliśmy się na styl klasyczny światło nie powinno być, zbyt intensywne. W stylistyczne klasycznej przede wszystkim zapewniamy sobie przytulną atmosferę, którą zniszczymy, jeśli światło będzie zbyt intensywne. Warto brać pod uwagę, że klosze nie zapewnią nam dobrego oświetlenia każdego punktu pokoju. Jeśli chcemy oświetlić jakiś ważny punkt w pokoju, choćby urządzenie z jakiego często korzystamy, powinniśmy się decydować na zastosowanie dodatkowego, punktowego źródła światła, które skierujmy dokładnie w punkt, który chcemy oświetlić. W ten sposób nie będziemy musieli montować zbyt intensywnego i powodującego większe koszty światła górnego.

Dodaj komentarz