oswietlenie salonu

Budowanie nastroju światłem

Planując wystrój swoich wnętrz staramy się, aby były one estetyczne, zgodnie z naszymi gustami i upodobaniami. Większość osób chciałaby też, aby były oryginalne, niepowtarzalne. Staramy się też często zbudować w nich nastrój odpowiedni do funkcji, jaką dane wnętrze ma pełnić.

I tak na przykład sypialnia ma stać się miejscem wyciszenia, odpoczynku, relaksu, a już na przykład gabinet samym swoim wystrojem miałby napełniać nas chęcią do pracy i twórczym zapałem. Wbrew pozorom nie są to założenia niemożliwe, trzeba tylko dobrze skomponować wszystkie elementy budujące nastrój wnętrz. Jest to niewątpliwie kolorystyka, dodatki, ale też bardzo ważny jest dobór stosownego oświetlenia.

Źle dobrane światło może zburzyć spójną kompozycję reszty elementów, dlatego trzeba tę kwestię dobrze przemyśleć urządzając nasze mieszkanie. Na nastrój ma wpływ zarówno ilość światła w pomieszczeniu, jego umieszczenie, barwa, a także wygląd samego żyrandola. Musi on spójnie komponować się zresztą dodatków w pokoju.

Planując, jak oświetlić wnętrza pamiętajmy o zastosowaniu różnych rodzajów oświetlenia, które będą stanowiły spójną całość, a jednocześnie będą mogły z powodzeniem funkcjonować osobno, niezależnie jeden od drugiego. I tak, jeśli mamy zamiar w danym pomieszczeniu stworzyć atmosferę sprzyjającą relaksowi, najlepiej jest zrezygnować z oświetlenia górnego, które bardzo rozjaśnia pokój. Wystarczy włączyć kilka małych lampek, które rozproszą nieco mrok, ale jednocześnie nie będą męczyć naszych oczu, a także „przestawią” nasz organizm na stan wyciszenia.

W tym celu czasem trzeba też zadbać o odcięcie dostępu światła z zewnątrz, np. latarni ulicznych, neonów, przejeżdżających samochodów, nie stanowi to jednak problemu, wystarczy zamontować rolety, niektóre z nich są w stanie zmniejszyć też docierający z dworu hałas.

swiatlo na zewnatrz

Dla budowania nastroju wyciszającego można posunąć się okazyjnie nawet do całkowitej rezygnacji z oświetlenia elektrycznego, ale oświetlić pomieszczenie za pomocą świec. Ich światło poza tym, że pomaga się zrelaksować, stwarza też atmosferę intymności. Są też takie pomieszczenia w domu, gdzie chcielibyśmy czuć się możliwie jak najbardziej pobudzeni i aktywni. Wtedy warto zainwestować w kilka źródeł światła imitującego jak najlepiej to dzienne, tak, aby wnętrze było dobrze rozjaśnione, jednak za pomocą dość rozproszonego światła, które nie będzie raziło oczu. Inne znów wnętrza potrzebują rozwiązań pomiędzy dwoma poprzednimi. Jest to na przykład jadalnia.

swiatlo jadalnia

Chcemy, aby była oświetlona na tyle, żeby można było wygodnie i bezpiecznie jeść. Jednocześnie nie chcemy czuć się jak na sali operacyjnej. Z tego względu w jadalni stosuje się oświetlenie o niezbyt dużej mocy, w mlecznych kloszach, dzięki którym światło nie jest zbyt ostre i jaskrawe. Ważne jest też zawieszenie lampy oświetlającej stół na odpowiedniej wysokości, tak, aby dobrze spełniała swoje zadanie, a jednocześnie nie raziła w oczy osób przechodzących obok, czy wstających od stołu. Stosując się do tych kilku nieskomplikowanych zasad bez trudu możemy zrealizować nasze zamierzenia, co do nastroju we wnętrzach, i stworzyć ja takimi, o jakich zawsze marzyliśmy.

Dodaj komentarz