5 przesłanek do stosowania oświetlenia LED w rolnictwie

Znaczenie oświetlenia LED rośnie w każdej dziedzinie naszego życia. Używamy go w mieszkaniach, domach, szkołach i pracy. LED’owe lampy rozświetlają nam nocą drogę na ulicach, oświetlają chodniki i poprawiają bezpieczeństwo na stacjach benzynowych. Również gospodarstwa rolne zaczynają dostrzegać ogromne korzyści płynące z zastosowania nowoczesnego oświetlenia LED’owego. Dziś przyjrzymy się bliżej pięciu z nich.

Jak z pewnością wiecie, w ostatnich latach wokół oświetlenia LED mamy do czynienia z bardzo głośnym szumem. Media skupiają się na tym by przedstawić wszelkie zalety i korzyści płynące ze stosowania diod LED i zastępowania nimi tradycyjnego oświetlenia. Wszystko to za sprawą globalnego oświetlenia i poszukiwania sposobu na zrównoważony rozwój. W tym wszystkim LED’y okazują się teraźniejszością oraz przyszłością oświetlenia.

Diody LED są coraz częściej stosowane w wielu różnych branżach. Począwszy od użytku prywatnego, przez oświetlenie firm, oświetlenie ulic, oświetlenie lotnisk, po elektronikę użytkową: telewizory, smartfony, komputery i wiele więcej. LED’y mogą być używane nawet do oświetlania szklarni i zamkniętych plantacji roślin.

Aby rośliny mogły rosnąć konieczne jest zapewnienie im odpowiednich warunków: gleby, temperatury, wilgotności oraz światła, które jest wykorzystywane w procesie fotosyntezy. W ostatnich latach naukowcy skupili swoją uwagę na tym jak oświetlenie LED może pomóc rolnictwu. Oto kilka powodów przemawiających za zastosowaniem nowoczesnego oświetlenia LED w rolnictwie.

 

#1 Zwiększona żywotność oświetlenia.

Największą korzyścią dla konsumentów, płynącą z zastosowania oświetlenia LED, jest długa żywotność źródła światła w porównaniu do tradycyjnych świetlówek i żarówek. Tradycyjnie diody elektroluminescencyjne mogą świecić przez około 50 000 godzin. W przypadkach wysokiej jakości świetlówek i lamp LED możemy liczyć nawet na 100 000 godzin pracy. Oznacza to 11 lat ciągłego świecenia lub 22 lata pracy na pół etatu.

Ponadto diody nie przestają nagle działać jak to ma miejsce w przypadku tradycyjnego oświetlenia żarnikowego. Zamiast tego ich jasność powoli zaczyna się zmniejszać dając użytkownikowi znać, że ich żywot dobiega końca. Tym samym dają dostatecznie dużo czasu na to by przygotować się na nową inwestycję z wymianą oświetlenia.

Z oczywistych względów jest to również jeden z głównych powodów dla których technologia oświetlenia LED jest idealna dla roślin szklarniowych. W środowisku w którym do rozwoju roślin potrzebne jest stałe oświetlenie, długa żywotność pozwala zmniejszyć czas konserwacji i koszt obsługi.

 

#2 Oświetlenie wspomagające fotosyntezę.

Aby rośliny rosły zdrowo w środowisku szklarniowym, warunki w niej panujące muszą być dokładnie regulowane i kontrolowane. Rośliny powinny rosnąć w odpowiedniej temperaturze oraz powinno im zostać dostarczone światło, które zostanie wykorzystane w procesie fotosyntezy.

Badanie wykazały, ze rośliny są bardzo wrażliwe na poszczególne długości fal świetlnych. Chlorofile najwyższą aktywność osiągają w czerwonej i niebieskiej części spektrum światła (400-500nm i 600-700nm), a niską w zielonej części spektrum światła (500-600nm).

W przeciwieństwie do tradycyjnego oświetlenia sodowego, LED’y można dopasować do wyświetlania konkretnego widma. Diody mogą emitować fale świetlne o wybranej długości, w celu zapewnienia roślinom jak największej ilości energii potrzebnej do wzrostu.

 

#3 Ogromne oszczędności energii.

Innym powodem przemawiającym za zastosowaniem oświetlenia LED w rolnictwie jest duża oszczędność energii. Ostatnie badania pokazały, że instalacja diod LED zamiast tradycyjnych lamp sodowych (HPS) znacznie zmniejsza zużycie energii elektrycznej i zwiększa efektywność plantacji.

Podczas badania wykazano, że zastępując klasyczne lampy sodowe nowoczesnym oświetleniem LED zużycie energii elektrycznej spadło o 40%. Nie tylko uzyskano dużą oszczędność energii, ale dostarczona rośliną większą ilość światła potrzebną do szybkiego wzrostu. Badaniu była poddawana plantacja pomidorów. Dzięki szybszym zbiorom końcowa oszczędność energii została oszacowana na 75% w porównaniu do lamp HPS.

Przy stosowaniu oświetlenia LED w większej skali, moglibyśmy otrzymać ekologiczne i bardziej wydajne rolnictwo. Technologia LED jest przyszłością dużych projektów.

 

#4 Elastyczne wzory i wiele możliwości.

Oświetlenie LED ma tą istotną zaletę nad innymi systemami oświetlenia, że jest bardzo elastyczne w dostosowaniu do różnych projektów. Jest to szczególnie ważne dla oświetlenia szklarni w której chcemy uzyskać optymalne oświetlenie wszystkich roślin.

W przypadku tradycyjnych lamp sodowych mogliśmy używać oświetlenia sufitowego. Tymczasem przechodząc na diody LED możemy używać: oświetlenia sufitowego, zwisających kurtyn z oświetleniem a nawet zdecydować się na poprowadzenie oświetlenia pomiędzy roślinami. Nic nie stoi na przeszkodzie temu byśmy zastosowali bardziej wzorzyste i zakręcone źródła światła. Takie, które doświetlą nawet najbardziej oddalony zakamarek. Jest to szczególnie ważne gdy chcemy osiągnąć jeszcze większą energooszczędność i efektywność świetlną.

Ponadto oświetlenie można podłączyć pod programator i włączać tylko wtedy gdy jest to potrzebne. Np. w okresie letnim, możemy dostarczać roślinom dodatkowej porcji światła tylko nocą. W dzień zdać się na światło słoneczne.

 

#5 Mniej ciepła, więcej światła.

Końcowym – jednak nie ostatnim z powodów – jest to, że oświetlenie LED nie emituje tak dużo ciepła jak inne, tradycyjne źródła światła. Ma to zasadnicze znaczenie dla wzrostu roślin, ponieważ zbyt duża ilość ciepła może być dla nich bardzo szkodliwa. Ciepło emitowane przez tradycyjne źródła światła może powodować wolniejszy wzrost roślin oraz prowadzi do zmniejszenia czasu życia żarówek.

Oświetlenie LED wyróżnia się bardzo wysoką efektywnością świetlną. Oznacza to, że rośliny otrzymują właśnie to czego najbardziej potrzebują. Tradycyjna żarówka tylko 20% energii elektrycznej przemienia w światło, reszta jest rozprowadzana po szklarni w postaci ciepła. W przypadku LED’owych źródeł światła jest wprost przeciwnie. Świetlówka LED 80% energii elektrycznej przekształca w światło, tylko 20% ulatuje w postaci ciepła.

Dostarczenie roślinom większej ilości światła sprawia, że te szybciej rosną. To z kolei prowadzi do sporych oszczędności na energii elektrycznej i powoduje, że nasza uprawa staje się o wiele bardziej opłacalna niźli rośliny doświetlane przy pomocy lamp sodowych.

Dodaj komentarz