5 dobrych powodów by używać oświetlenia solarnego

Żyjemy w czasach w których nauczyliśmy się wykorzystywać energie słońca do własnych celów, magazynować ja w akumulatorach w postaci energii elektrycznej i wykorzystywać do oświetlenia kiedy zapada zmrok. Obecnie, dzięki energii słonecznej, możemy wykonywać powierzone nam prace zarówno za dnia jak i w nocy.

Jako, że oświetlenie solarne nie jest już mrzonką, mogą sobie na nie pozwolić nawet właściciele domów, postanowiliśmy przyjrzeć się powodom dla których warto wykorzystywać oświetlenie solarne. Oto główne powody przemawiające za wykorzystaniem oświetlenia słonecznego.

1. Energia która trwa.

W przeszłości, jednym z największych zarzutów kierowanych wobec oświetlenia solarnego był krótki czas świecenia, w szczególności żywotność baterii. Nawet przy pełnym naładowaniu oświetlenie mogło pracować od jednej do kilku godzin. Obecnie uległo to sporej poprawie, co zawdzięczamy szybkiemu rozwojowi technologii. Poprawie uległa pojemność i żywotność akumulatorów, efektywność paneli fotowoltaicznych oraz efektywność samego oświetlenia. Dziś w lampach solarnych najczęściej stosowane są energooszczędne i jasne diody LED, dzięki którym lampa solarna może działać nawet ponad 30 godzin na jednym ładowaniu.

2. Oświetlenie które może być przenoszone.

Kiedyś systemy oświetlenia solarnego, które wytrzymywały długie godziny miały bardzo ciężkie i nieporęczne akumulatory. Dziś akumulatorki, które mogą świecić przez całą noc zmieszczą się w prostych lampkach solarnych montowanych w ogrodach i przy chodnikach. Jest to bardzo łatwe do przenoszenia i montowania w dowolnym miejscu. Co więcej, takie lampki możemy z sobą zabrać na biwak, zwiększając tym samym poczucie bezpieczeństwa w porze nocnej.

3. Dzięki energii słonecznej dbasz o środowisko.

Paliwa kopalne nadal są jednym z najczęstszych sposobów pozyskiwania energii elektrycznej. Niestety ich wydobycie oraz spalanie źle wpływa na środowisko naturalne. Podczas wierceń skażeniu może ulec gleba, zaś podczas spalania zanieczyszczamy powietrze. Energia słoneczna nie ma żadnego negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Co więcej, nigdy nie zniknie z naszego życia. Czego nie można powiedzieć o paliwach kopalnianych.

4. Oszczędzasz na kilka sposobów.

Zastosowanie oświetlenia solarnego wewnątrz oraz na zewnątrz twojej posesji, bardzo szybko przyniesie ci odczuwalną korzyść w postaci mniejszych rachunków za energię elektryczna. Instalacja paneli słonecznych lub lamp słonecznych może początkowo sporo kosztować, jednak zaczyna przynosić oszczędności chwilę po zainstalowaniu. Co więcej, oszczędzasz nie tylko swoją kieszeń ale i środowisko.

5. Niezależność energetyczna.

Po co płacić ogromne pieniądze za energię elektryczną zużywana na tradycyjne oświetlenie, skoro możemy wykorzystać oświetlenie solarne i stać się niezależnymi od zakładu energetycznego? W naszych warunkach, przestarzałe linie energetyczne ulegają częstym awariom, co jest szczególnie odczuwalne na terenach wiejskich, zwłaszcza zimą i podczas letnich burz. Z oświetleniem solarnym będziesz miał światło nawet gdy tradycyjna linia ulegnie awarii. Sąsiedzie będą ci zazdrościć. Możesz nawet pójść o krok dalej i prócz oświetlenia postawić mini elektrownię słoneczną która zapewni prąd lodówce i telewizorowi.

Dodaj komentarz